niedziela, 3 listopada 2013

STARY CMENTARZ W WEJHEROWIE CZYLI WEJHEROWSKIE POWĄZKI

Korzystam z wolnego czasu,wczoraj post,dzisiaj  post,jednak oba są zupełnie odmienne,a że dzisiejszy temat bliski jest tematyce mijających świąt chciałam,żeby jak najszybciej pojawiła się dzisiejsza relacja.Wczoraj był mój świnkowy tort,który również bardzo chciałam pokazać,więc dziś będzie zupełnie o innych rzeczach.
Chciałabym pokazać Wam cmentarz w Wejherowie w moim rodzinnym mieście.Mówią o nim  Wejherowskie Powązki ze względu na  piękno jego pomników, nie mieszkam tam już ponad 20 lat ale zawsze jeżdżę tam na groby bliskich.Jest to niesamowite miejsce,być może dlatego,że groby tam są bardzo stare i czuć tam historię,minione wieki.Wiele z grobów zachwyca pięknymi rzeźbami,tablicami ale chyba największe wrażenie robią stare sentencje i motta.
Stary cmentarz wejherowski powstał w tym miejscu w I połowie XIX w,dzięki darowiźnie Carolline Rogockiej,która przekazała działkę pod cmentarz kościołowi za  co otrzymała 30 talarów i obietnicę darmowego pochówku.Pierwsze pogrzeby  miały miejsce w 1823 roku a ostatnie już po wojnie w 1957 roku.W pierwszej kolejności nowy cmentarz obsadzono parkowymi drzewami.Zbiegiem lat cmentarz powiększał się dzięki kolejnym darowiznom i zakupom.Pod koniec wieku wymieniono cały drzewostan,który istnieje do dziś.
Na tym pięknym cmentarzu leży wielu zasłużonych mieszkańców Wejherowa w tym ks.Edmund Roszczynialski,który był wielkim działaczem społecznym i patriotycznym.Został zabity w 1939 r przez Niemców,mimo ochrony jaką mu dał gen.Rommel.Jego żona była kuzynką księdza Roszczynialskiego,którego generał odwiedził zaraz po wejściu Niemców na nasze tereny i zostawił mu specjalne pismo,mimo to już 30.10.39r został aresztowany a po miesiącu rozstrzelany w okolicach Lęborka.
Na cmentarzu tym pochowani są Polacy zamordowani w Piaśnicy,których ciała przeniesiono z masowych grobów właśnie tutaj.Wśród nich jest wielu znanych i cenionych mieszkańców naszego miasta.Oraz wielu żołnierzy,którzy walczyli w czasie II Wojny Światowej .

Chodząc po tym cmentarzu i widząc daty z przed wieku często zastanawiam się jakie losy były tych ludzi,jak przeżywali ciągłe zmiany w Wejherowie,które raz należało do Niemiec raz do Polski a zawsze leżało przy granicy państw,gdzie ścierało się wiele kultur,gdzie obok siebie mieszkali Niemcy,Polacy,Żydzi i umieli żyć w zgodzie i szanować się.W tej chwili takie polskie miasteczka wydają się niemożliwe,ponieważ wielu uważa,że ich religia powinna być jedyna i tylko oni mają rację,lub ich poglądy są jedyne do przyjęcia i Ci którzy mają inne poglądy są gorsi.Wielu uważa,że ma prawo dzielić Polaków na lepszych i gorszych.Chyba lepiej byłoby aby Ci osobnicy poczytali trochę Historię i wyciągnęli wnioski z czyiś błędów.
Zapraszam jeśli lubicie stare tajemnicze cmentarze z wielkimi drzewami,pięknymi grobami i zdjęciami z przed wielu lat oraz wyjątkowymi napisami zapraszam do Wejherowskich Powązek.
Trochę szaleję ze zdjęciami co pewnie widać,ale uczę się obróbki fotografii i bardzo mnie nowe umiejętności cieszą.To świetna zabawa!!!
Dzisiaj pożegnaliśmy Wielkiego Polaka Tadeusza Mazowieckiego,niezależnie czy łączyły mnie z nim poglądy polityczne czy religijne uważam,że był człowiekiem przełomu.Wielkim politykiem,który chciał bez rozlewu krwi zmienić Polskę.Szkoda,że  ludzie o tak wielkiej kulturze osobistej,inteligencji i mądrości,z wielkim spokojem i szacunkiem dla innych odchodzą,bo ciągle wszyscy powinniśmy sie uczyć od nich,a niestety wielkie autorytety odchodzą a następcy nie chcieli lub nie zdążyli się od nich nauczyć.Szkoda,bo następcą politykom wiele brakuje.Miałam kiedyś taką serię książek wydanych przez Świat Książki:Autorytety.Z tej serii wywiadów rzek udzielili:Edelman Jeziorański,Jan Paweł II,Tichner,Bartoszewski i kilku jeszcze.....zobaczcie jak niewielu z nic z tych wielkich autorytetów zostało...a ci co zostali są opluwani,wybuczani  i wyzwani jako zdrajcy.Smutne .
A na koniec to co Tadeusz Mazowiecki stworzył kilka lat temu z wnuczką:
Dekalog pięknoducha
1.Karierowicze do ZOO.Z łapówkarzami się nie rozmawia.
2.Wprowadza się roczny post telewizyjny.Telewizja nadaje tylko wiadomości i tylko jeden dobry program.
3.Każdy obywatel przestawia Urzędowi Skarbowemu streszczenie jednej książki,którą przeczytał w roku podatkowym
4.Kandydaci do sejmu przechodzą obowiązkowo badania psychorozpoznawcze,nienawiść jest traktowana jako choroba.
5.Parlament obraduje według reguł konklawe.
6.W urzędach państwowych i samorządowych wprowadza sie wykrywacze uczciwości i uprzejmości
7.Lekarze i personek medyczny pracują jak w serialu"Na dobre i na złe"
8.Wprowadza się obowiązek zlikwidowania opóźnień w sądach do Sylwestra przyszłego roku
9.Rodzice zapewniają dzieciom a dzieci rodzicom,więcej czasu i uśmiechu.Uśmiech na ulicy w szkole 
lub w urzędzie jest nagradzany specjalnym bonem obywatelskim.
10.Narzekanie na wszystko jest zakazane.

Wielkość i poczucie humoru w jednym......

20 komentarzy:

 1. stare cmentarze i ich klimat... co tu mówić.
  a dekalog Mazowieckiego znam, żeby go tak jeszcze w życie wcielić :)
  miłej końcówki niedzieli :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dekalog pewnie ciężko byłoby wcielić w życie,zbyt mało pozytywnych ludzi:))

   Usuń
 2. Dziękuję za ten wpis bo dzięki Tobie mogło spełnić się głoszone nad mogiłami poległych czy zasłużonych osób : ŚPIJ OJCZYZNA O TOBIE PAMIĘTA...

  OdpowiedzUsuń
 3. tak, to smutne, że tyle wspaniałych osób odeszło, a ci co zostali są wdeptywani w ziemię, bo nie pasują do dzisiejszego podłego świata, w którym liczy się tylko kasa, przemoc i wyzyskiwanie drugiego człowieka dla własnych interesów..
  a w Wejherowie byłam w tamtym roku :) pochodziliśmy sobie trochę z mężem po mieście i po dróżkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj,ciekawa jestem czy byłaś w najpiękniejszym miejscu tj.na kalwarii wejherowskiej?

   Usuń
 4. Może to dziwne ale uwielbiam klimat i atmosferę na cmentarzu. Tam panuje taki spokój, cisza...piekne stare nagrobki... U nas jest jeden cmentarz, ale bardzo duży i stary. Wszystkie pomniki bardzo zadbane, nawet te co nie mają już rodziny - o nie dba miasto wraz z młodzieżą szkolną. Co roku jest akcja sprzątania cmentarza, a w tym roku po raz pierwszy dla osób starszych była zorganizowana pomoc poprzez młodzież szkolną. Stali w róznych miejscach przed cmentarzem i osoby które potrzebowały pomocy przy sprzątaniu nagrobków swoich bliskich mogły korzystać z ich pomocy. Jestem bardzo dumna ze władze miasta tak dbają o to miejsce:) Co do T. Mazowieckiego to też odbieram go jako człowieka z ogromna klasą i spokojem. Smutno jest jak dobrzy ludzie odchodzą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię cmentarze ale te stare,czasami trochę zapuszczone ale za to z niesamowitą historią ludzi,którzy tam leżą.A Twoje miasto jest chyba wyjątkiem,słyszałaś o Poznaniu i o tym,że można wykupić groby powstańców,bo nie są opłacone???Skandal,na wszystko Państwo ma a na ocalenie od zapomnienia nie....

   Usuń
  2. To akurat "cudna" firma Universum (zarządca) odpowiada za ten skandal. Miasto już wzięło sprawy w swoje ręce i groby zostają. Warto też wspomnieć, że kibicie poznańskiego Lecha (Wiara Lecha) zebrali w tym roku 100 tys. na renowację grobów powstańców (co roku organizują tą kwestę i z roku na rok coraz więcej).

   Usuń
 5. Wejherowskie Powązki na Twoich zdjęciach przypominają mi troszkę cmentarz w Szczecinie, sama nie wiem czemu. Lubię klimat starych cmentarzy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze uwielbiałam zaduszki,i takie własnie cmentarze.Pozdawiam cieplutko i udanego wieczoru życzę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię stare cmentarze,choć to dziwnie brzmi...patrzę na daty,grobowce...klimat i tajemnicę...
  Buźka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też,choć rzadko mogę sobie na takie spacery pozwolić.

   Usuń
 8. Bardzo lubię spacery po starych cmentarzach. I nie uważam tego za dziwne:) jest tak spokój, cisza, majestat.. Piękny jest wejherowski cmentarz.. A Dekalog Pana Tadeusza fajnie byłoby wprowadzić w zyccie.. Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię odwiedzać takie stare cmentarze.Dzisiaj byłam na jednym z nich. Niestety u mnie nie ma tak pięknych pomników za to znalazłam pomnik z 1848 roku w stylu neogotyckim.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tam jest moja babcia irena elżbieta przypkowska z domu jagodzińska .Długa historia ,jeżeli ktos ma jakies zdjecia informacje prosze o kontakt marekmicewicz1984@gmail.com .wiem ze mam dużą rodzine w wewejherowie .ale nie mam żadnego kontaktu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tam jest moja babcia irena elżbieta przypkowska z domu jagodzińska .Długa historia ,jeżeli ktos ma jakies zdjecia informacje prosze o kontakt marekmicewicz1984@gmail.com .wiem ze mam dużą rodzine w wewejherowie .ale nie mam żadnego kontaktu.

  OdpowiedzUsuń